BLIZNA po cesarskim cięciu
Jak powinna wyglądać? Jak o nią zadbać?
Ciąże zakończone cesarskim cięciem w Polsce stanowią około 40% wszystkich porodów. Jest to zabieg operacyjny, który polega na przecięciu powłok brzusznych - skóry, powięzi, mięśni, otrzewnej i mięśnia macicy, a następnie wydobyciu dziecka i łożyska. Po tej poważnej operacji brzusznej pozostaje blizna. Zazwyczaj jest ona niewielka - około 15 cm i znajduje się nad wzgórkiem łonowym.
1 tydzień po operacji – w tym czasie blizna jest ukryta pod opatrunkiem, toczy się tam proces zapalny, obecne są jeszcze szwy. W tym czasie dobrze jest odwiedzić fizjoterapeutę uroginekologicznego, który wykorzystując drenaż limfatyczny zmniejszy obrzęk w okolicy blizny i przyspieszy gojenie. W gabinecie dowiesz się również w jaki sposób przez kolejne dni możesz sama pracować z okolicą blizny oraz jak dbać o prawidłową postawę ciała podczas codziennych czynności.
6-8 tydzień po operacji – jest to etap bliznowacenia. W tym memencie możemy już zacząć bezpośrednią pracę z blizną, czyli wszelkie techniki mięśniowo-powięziowe, mobilizacje blizny, drenaż limfatyczny oraz kinesiology taping. W tym czasie oprócz wizyt u fizjoterapeuty bardzo ważna jest automobilizacja blizny, której nauczysz się w gabinecie.
8 tydzień do 2 lat - to faza przebudowy, modelowania się blizny. W tym czasie techniki manualne są już mocniejsze, bezpośrednie, zdecydowane. Kontynuujemy pracę nad mobilnością, przesuwalnością, elastycznością.
Im szybciej zaczniesz pracę z blizną tym lepsze efekty osiągniesz!
Co może Cię zaniepokoić i kiedy bezwzględnie powinnaś zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?