16 Feb
16Feb

Badanie per vaginam

Badanie przezpochwowe w gabinecie fizjoterapeuty różni się od badania przeprowadzanego u ginekologa. 

Fizjoterapeuta dzięki temu badaniu może ocenić napięcie mięśni dna miednicy, obecność punktów spustowych, a także istnienie ewentualnych obniżeń narządów miednicy mniejszej, czyli pęcherza moczowego, macicy, odbytnicy.

Badanie to odbywa się na leżance fizjoterapeutycznej w pozycji leżącej ze zgiętymi nogami. Pacjentka dla poczucia komfortu i mniejszego skrępowania ubrana jest w spódniczkę ginekologiczną. 

Fizjoterapeuta wkłada jeden palec do pochwy i prosi Cię o aktywowanie mięśni dna miednicy. Ocenia jaka jest siła i napięcie Twoich mięśni, czas w jakim jesteś w stanie utrzymać maksymalny skurcz mięśni dna miednicy, maksymalną liczbę powtórzeń, szybkość skurczy, a także czy umiesz poprawnie rozluźniać swoje dno miednicy. Przez pochwę odbywa się również terapia np. blizny po nacięciu krocza, elektroterapia, biofeedback, dobieranie pessara. 

Dzięki badaniu dopochwowemu możliwa jest ocena i diagnoza ewentualnych zaburzeń w funkcjonowaniu i statyce dna miednicy. Na jego podstawie jesteśmy w stanie wdrożyć indywidualną terapię i oceniać jej efekty. 

Jakie są przeciwwskazania do wykonania tego badania? 
 brak Twojej zgody  To bezwzględne przeciwwskazanie. Możesz przed, jak i na każdym etapie badania nie wyrazić na nie zgody. 
Do innych względnych przeciwskazań należą:
Problemy natury psychicznej
Infekcje, HIV
Epizody onkologiczne
Bezpośrednio po operacji
Bezpośrednio po porodzie
Krwawienia/menstruacja (zależnie od pacjentki)
Ciąża 
Wkładka domaciczna

Jak się do niego przygotować? 
Nie stresować się. Fizjoterapeuta odpowie na wszystkie Twoje pytania. Prawdopodobnie będziesz poproszona o podpisanie zgody na przeprowadzenie badania. Depilacja do badania nie jest konieczna. Twój komfort jest najważniejszy. 

Jeżeli uważasz że ten post był wartościowy to daj mi znać w komentarzu, zostaw lub udostępnij.

Dziękuję i pozdrawiam,

M.