Dla mnie profilaktyka jest najważniejsza, więc na początek kilka prostych zasad i ważnych nawyków, aby uniknąć dolegliwości związanych z obszarem krocza i mięśni dna miednicy:
- Dbaj o dietę. Błonnik i odpowiednia ilość wody pozwoli Ci uniknąć zaparć.
- Podczas defekacji (robienia kupki) usiądź na toalecie ze stopami ułożonymi na podnóżku, tak aby Twoje kolana znajdowały się nieco powyżej bioder
- Unikaj parcia! Jeżeli już masz taką potrzebę postaraj się to zrobić na wydechu. Wtedy mięśnie dna miednicy się rozluźnią i nie musisz angażować tłoczni brzusznej.
- Toaleta to nie miejsce do przeglądania fb lub czytania gazety! Zrobione? To wstajemy
- Podczas mikcji (robienia siku) siadamy na toalecie ze stopami opartymi płasko o podłogę i czekamy na strumień moczu. Nie przemy podczas siusiania!
- Jeżeli czujesz że musisz zrobić siku postaraj się nie odkładać tego w czasie (konsekwencją może być nietrzymanie moczu z przepełnienia), ale też…
- Nie sikaj na zapas! Rozregulowujesz w ten sposób swój pęcherz co może predysponować do pęcherza nedreaktywnego.
- Nie sikaj pod prysznicem – po pierwsze to nieodpowiednia pozycja, po drugie szum wody może później wywoływać u Ciebie chęć oddania moczu.
- Nie sikamy „na Małysza” – w tej pozycji nie jesteś w stanie wystarczająco rozluźnić mięśni dna miednicy i może to prowadzić do zalegania moczu w pęcherzu.
- Wieczorem ogranicz ilość spożywanej kawy, zielonej herbaty, napojów gazowanych czy alkoholu. Pozwoli to zredukować ilość mikcji w nocy (jedna jest dopuszczalna).
- Po zakończonej toalecie podcieramy się od przodu do tylu (od wzgórka łonowego do odbytu)
- Myjemy się woda z niewielka ilością mydła najlepiej bezzapachowego, (UWAGA! Nie potrzebujesz specjalnego płynu do higieny okolic intymnych)
- Okolice cewki moczowej i pochwy myjemy od przodu, okolice odbytu – od tylu. Nie wprowadzamy substancji myjących do pochwy!
Wprowadź te zasady i dbaj o siebie, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się infekcji lub dysfunkcji uroginekologicznych. Jeśli cos Cię niepokoi zgłoś się do specjalisty.